کد خبر: 2507

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ - ۲۳:۱۴

هوربابایی نوش آباد در نیمه ماه رمضان

نوش آباد – اویی نیوز: ” هور بابایی ” ، مراسمی است سنتی و کهن که مردم نوش آباد، آن را معمولا در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می کنند. درباره نام این مراسم ، تعابیر جالبی وجود دارد ؛ از جمله برخی ” هوربابا ” را همان ” هومبابا “یکی از شخصیت های نهفته […]

نوش آباد – اویی نیوز: ” هور بابایی ” ، مراسمی است سنتی و کهن که مردم نوش آباد، آن را معمولا در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می کنند.

هوربابایی
درباره نام این مراسم ، تعابیر جالبی وجود دارد ؛ از جمله برخی ” هوربابا ” را همان ” هومبابا “یکی از شخصیت های نهفته در داستان گیلگمش می دانند که نگاهبان درختان سدر بود و در جنگ با گیلگمش کشته شد . اما این تعبیر ، ظاهرا ارتباط چندان محکمی با این آیین مذهبی – محلی ندارد .

شب نیمه ماه رمضان ، کودکان ، در دسته های تشکل یافته ، به در خانه اهالی و همسایه ها می روند و با خواندن شعر هایی که از فرهنگ عامه مردم برخاسته و عمری دیرینه دارند ، از صاحب خانه ، هدیه می خواهند . صاحب خانه هم با رویی گشاده به بچه ها ، آجیل یا سکه می دهد . شاید به این ترتیب بچه ها سر ذوق می آیند و خود را برای روزه کامل گرفتن آماده می کنند .
بچه ها ماه رمضان را بخاطر برگزاری نمادین این آیین بسیار دوست دارند و همین باعث می شود که روزه گرفتن را هم دوست داشته باشند. رسم است که در این مراسم ، سردسته هر گروهی شعری را بخواند و بچه های گروه هم بعد از پایان هر بیت با هم کلمه ” هور بابا ” را تکرار کنند . شعری که بچه ها می خوانند از این قرارست :
امشب شب نیمه است که ما مهمانیم / به در خانه ارباب جهان حیرانیم/
( نام یکی از کودکان صاحب خانه ) آقا شماییم / نارنج دست شاهیم /
بپوش بپوش نچایی / از خنه در نیایی / مردم شما را می بینند /از حسرتت می میرند/ ده تمنیهای درازیه / تو پشقابای نطنزیه / یکیشا در آرو خورده کن / نذر بچه های در خنه کن / تا بچه ها راضی شوند / از در خنه راهی شوند /
البته باید اضافه کنیم که گاهی هم بچه ها به جای خواندن این اشعار محلی ، سوره ای از قرآن و معمولا سوره والضحی را قرائت می کنند که در این صورت بچه ها به جای تکرار ” هور بابا ” ، کلمه آخر هر آیه را واگویه می کنند .
شاید هور بابا تنها صمیمیت و احساس دوستی بچه ها را می رساند ؛ شاید هم واقعا در فرهنگ محلی معنای خاصی دارد . به هر حال اجرای این مراسم در  شهر نوش آباد و روستاهای اطراف، به ماه رمضان ، رنگ و جلای خاصی می بخشد.

دیدگاه بسته شده است.

آمار سایت تبلیغات در سایت